Na potulkách Slovenskom: Hronsek

Autor: Jaroslava Šalatová | 30.5.2016 o 8:32 | Karma článku: 5,74 | Prečítané:  784x

Hronsek – obec ležiaca v historickom regióne Pohronie, v Zvolenskej kotline, pár kilometrov od Banskej Bystrice, dýcha tradíciami, krásnou prírodou, ale i škandinávskou architektúrou.

To, že na Slovensku máme veľa krásnych miest netreba ani hovoriť. Hrady, zámky, zrúcaniny, kostoly, skanzeny, jaskyne, zoologické záhrady, kúpele i krásne hory. Stačí si len vybrať, kam vykročiť tou správnou nohou za poznaním, dobrodružstvom, či oddychom. Zoberiem Vás na výlet do známych i menej známych miest v rozličných kútoch Slovenska. Prvou zastávkou bude moja nedávna návšteva v donedávna, pre mňa neznámej obci Hronsek. Je to krásna dedinka, ktorá ukrýva svoje poklady...

V úvode je treba povedať, že nie je obec ako obec. Každá je iná, špecifická. Obce sa líšia umiestnením, rozlohou, prírodnými či kultúrnymi danosťami, počtom obyvateľov, vybudovanou dopravnou infraštruktúrou, službami a pod. Nie každá má preto predpoklady pre vidiecky cestovný ruch a ak ich má, je už otázkou vedenia obce, či ich využije vo svoj prospech.

Lokalizácia obce Hronsek medzi dvoma krajskými mestami Lokalizácia obce Hronsek medzi dvoma krajskými mestami (Google Maps, 2016 )

Hronsek – obec ležiaca v historickom regióne Pohronie, v Zvolenskej kotline, pár kilometrov od krajského a okresného mesta Banská Bystrica, dýcha históriou a je známa najmä vďaka chrámu, ktorý je na Slovensku jediný s prvkami škandinávskej architektúry. V tom je jeho jedinečnosť. Ale poďme pekne po poriadku.

K tejto zaujímavej obci som sa dostala úplnou náhodou a mala som to šťastie, že počas mojej víkendovej návštevy sa v obci konala kultúrno-spoločenská udalosť "Slávnostný deň obce Hronsek".

Niekoľko hodinový pobyt v Hronseku, bol pre mňa spestrený zaujímavým programom a preto by mi bolo ľúto, nespomenúť ho aspoň v krátkosti. Môj príchod do obce, niečo po 11-stej hodine, sprevádzalo sychravé počasie, no v priebehu dňa sa krásne vyčasilo. Na nádvorí pred kaštieľom, neďaleko kultúrneho domu, mal príhovor starosta, ktorý oboznamoval miestnych Hronsečanov aj pocestných o programe dňa. Bohatý program zahŕňal divadelné predstavenie, prehliadku kaštieľa spojenú s jeho prezentáciou, lukostreľbu i súťaž vo varení pirohov. Zaujímavou bola i trošku netradičná atrakcia v podobe prehliadky a prezentácie indiánskeho tee-pee. Na svoje si prišli aj deti, pre ktoré boli pripravené rôzne súťaže, skákací hrad či maľovanie na tvár. Jednoducho dedinská atmosféra na nezaplatenie v znamení zábavy, hudby, chutného guláša i piva. Z obce určite neobídete naprázdno. Môžete si zakúpiť pár suvenírov alebo dostať brožúry, ktoré sú tu dostupné. Ak sa rozhodnete navštíviť Hronsek alebo budete v jeho tesnej blízkosti a ak ste k tomu aj milovníkom histórie, verte že neoľutujete, ak na chvíľu zakotvíte na tomto krásnom mieste. Osobne odporúčam túto návštevu počas osláv dňa obce, ktorý sa tu koná každoročne a program je vraj stále niečím iný, odlišný od minulých ročníkov.

K stálym pamiatkam obce prístupným aj mimo osláv dňa obce patrí už vyššie spomínaný artikulárny kostol, ale aj barokový či goticko-renesančný kaštieľ. 

Drevený artikulárny kostol v Hronseku, zapísaný v UNESCO. Bol postavený v rokoch 1725 -1726 a ženil sa tu dokonca aj Andrej Braxatoris-Sládkovič. Ako uvádzajú 4 tabule, v slovenskom, maďarskom, nemeckom a anglickom jazyku, umiestnené na kostole, pri stavbe museli byť splnené 4 podmienky:

  1. Chrám musí byť postavený v dobe jedného roka.
  2. Musí byť postavený celý z dreva.
  3. Nesmie mať vežu.
  4. Vchod nesmie byť priamo z ulice.

Soosovsko-Géczyovský barokový kaštieľ  - z 18. storočia. Interiér aj exteriér sú v pomerne zachovalom stave.

V Hronseku sa nachádza ešte jedna zaujímavá a zároveň najstaršia stavba a to Goticko-renesančný kaštieľ z roku 1576 – Vodný hrad. Ten som bohužiaľ nestihla navštíviť. Snáď sa to podarí nabudúce. Viac informácií o obci Hronsek sa dozviete na oficiálnej webovej stránke http://www.hronsek.sk/info-pre-turistov.phtml?id3=68767 .

Ak potrebujete na chvíľu uniknúť z rutinného mestského života, vyberte sa na cestu za poznaním, či už vidieka alebo hôr. Možností je veľa, len si treba vybrať.

O ďalšom zaujímavom mieste - nabudúce. 

 

Foto: Jaroslava Šalatová (2016)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?