Na potulkách Slovenskom: Hronsek

Autor: Jaroslava Šalatová | 30.5.2016 o 8:32 | Karma článku: 5,74 | Prečítané:  740x

Hronsek – obec ležiaca v historickom regióne Pohronie, v Zvolenskej kotline, pár kilometrov od Banskej Bystrice, dýcha tradíciami, krásnou prírodou, ale i škandinávskou architektúrou.

To, že na Slovensku máme veľa krásnych miest netreba ani hovoriť. Hrady, zámky, zrúcaniny, kostoly, skanzeny, jaskyne, zoologické záhrady, kúpele i krásne hory. Stačí si len vybrať, kam vykročiť tou správnou nohou za poznaním, dobrodružstvom, či oddychom. Zoberiem Vás na výlet do známych i menej známych miest v rozličných kútoch Slovenska. Prvou zastávkou bude moja nedávna návšteva v donedávna, pre mňa neznámej obci Hronsek. Je to krásna dedinka, ktorá ukrýva svoje poklady...

V úvode je treba povedať, že nie je obec ako obec. Každá je iná, špecifická. Obce sa líšia umiestnením, rozlohou, prírodnými či kultúrnymi danosťami, počtom obyvateľov, vybudovanou dopravnou infraštruktúrou, službami a pod. Nie každá má preto predpoklady pre vidiecky cestovný ruch a ak ich má, je už otázkou vedenia obce, či ich využije vo svoj prospech.

Lokalizácia obce Hronsek medzi dvoma krajskými mestami Lokalizácia obce Hronsek medzi dvoma krajskými mestami (Google Maps, 2016 )

Hronsek – obec ležiaca v historickom regióne Pohronie, v Zvolenskej kotline, pár kilometrov od krajského a okresného mesta Banská Bystrica, dýcha históriou a je známa najmä vďaka chrámu, ktorý je na Slovensku jediný s prvkami škandinávskej architektúry. V tom je jeho jedinečnosť. Ale poďme pekne po poriadku.

K tejto zaujímavej obci som sa dostala úplnou náhodou a mala som to šťastie, že počas mojej víkendovej návštevy sa v obci konala kultúrno-spoločenská udalosť "Slávnostný deň obce Hronsek".

Niekoľko hodinový pobyt v Hronseku, bol pre mňa spestrený zaujímavým programom a preto by mi bolo ľúto, nespomenúť ho aspoň v krátkosti. Môj príchod do obce, niečo po 11-stej hodine, sprevádzalo sychravé počasie, no v priebehu dňa sa krásne vyčasilo. Na nádvorí pred kaštieľom, neďaleko kultúrneho domu, mal príhovor starosta, ktorý oboznamoval miestnych Hronsečanov aj pocestných o programe dňa. Bohatý program zahŕňal divadelné predstavenie, prehliadku kaštieľa spojenú s jeho prezentáciou, lukostreľbu i súťaž vo varení pirohov. Zaujímavou bola i trošku netradičná atrakcia v podobe prehliadky a prezentácie indiánskeho tee-pee. Na svoje si prišli aj deti, pre ktoré boli pripravené rôzne súťaže, skákací hrad či maľovanie na tvár. Jednoducho dedinská atmosféra na nezaplatenie v znamení zábavy, hudby, chutného guláša i piva. Z obce určite neobídete naprázdno. Môžete si zakúpiť pár suvenírov alebo dostať brožúry, ktoré sú tu dostupné. Ak sa rozhodnete navštíviť Hronsek alebo budete v jeho tesnej blízkosti a ak ste k tomu aj milovníkom histórie, verte že neoľutujete, ak na chvíľu zakotvíte na tomto krásnom mieste. Osobne odporúčam túto návštevu počas osláv dňa obce, ktorý sa tu koná každoročne a program je vraj stále niečím iný, odlišný od minulých ročníkov.

K stálym pamiatkam obce prístupným aj mimo osláv dňa obce patrí už vyššie spomínaný artikulárny kostol, ale aj barokový či goticko-renesančný kaštieľ. 

Drevený artikulárny kostol v Hronseku, zapísaný v UNESCO. Bol postavený v rokoch 1725 -1726 a ženil sa tu dokonca aj Andrej Braxatoris-Sládkovič. Ako uvádzajú 4 tabule, v slovenskom, maďarskom, nemeckom a anglickom jazyku, umiestnené na kostole, pri stavbe museli byť splnené 4 podmienky:

  1. Chrám musí byť postavený v dobe jedného roka.
  2. Musí byť postavený celý z dreva.
  3. Nesmie mať vežu.
  4. Vchod nesmie byť priamo z ulice.

Soosovsko-Géczyovský barokový kaštieľ  - z 18. storočia. Interiér aj exteriér sú v pomerne zachovalom stave.

V Hronseku sa nachádza ešte jedna zaujímavá a zároveň najstaršia stavba a to Goticko-renesančný kaštieľ z roku 1576 – Vodný hrad. Ten som bohužiaľ nestihla navštíviť. Snáď sa to podarí nabudúce. Viac informácií o obci Hronsek sa dozviete na oficiálnej webovej stránke http://www.hronsek.sk/info-pre-turistov.phtml?id3=68767 .

Ak potrebujete na chvíľu uniknúť z rutinného mestského života, vyberte sa na cestu za poznaním, či už vidieka alebo hôr. Možností je veľa, len si treba vybrať.

O ďalšom zaujímavom mieste - nabudúce. 

 

Foto: Jaroslava Šalatová (2016)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?